MateWear

Poznań
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Haft czy sitodruk?

Autor: Mate Mateusz Gąsiorek, publikacja: 2021-12-30

Gdy zamierzamy kupić spersonalizowaną odzież dla swojej firmy, grupy osób czy po prostu dla siebie, stajemy przed wyborem technologii znakowania.

Maszyna wykonuje haft komputerowy

Wybór rodzaju oznakowania

Mimo iż wybór wydaje się łatwy, bardzo często nasi klienci zadają nam pytanie: „jaki rodzaj znakowania polecacie?”. Odpowiedź na nie nie jest jedna i oczywista. Wpływa na nią wiele czynników takich, jak materiał, z jakiego odzież powstanie, ilość kolorów znakowania, wielkość znakowania czy zastosowanie odzieży. Także aspekty budżetowe wpłyną na to, że np. jedna technologia nie będzie wcale się opłacała, przy czym druga wycena nas nie przestraszy.

No to w końcu haft czy sitodruk?

Ze względu na materiał nie polecamy stosowania technologii haftu na koszulkach typu T-shirt, chyba że znaczek (logo) będzie bardzo subtelne i delikatne. Haft spowoduje, że koszulka stanie się bardziej sztywna i powstanie efekt drapania. Polecamy sitodruk, który będzie prawie niewyczuwalny dla nas, a profesjonalnie wykonany będzie tak samo atrakcyjny, jak haft.

Idąc w drugą stronę, bardzo trudne byłoby wykonanie sitodruku na polarze z długim włosem, stąd też najczęściej na takiej odzieży znakujemy haftem.

Czy wybór technologii zależy też od budżetu?

Oczywiście. Jeśli nasze znakowanie jest duże, a ilość odzieży też nie jest mała, haft będzie wyborem drogim. Jedynym czynnikiem, przez który klienci decydują się przy takich okolicznościach na haft, jest estetyka i zwiększenie wartości produktu. Zawsze bluza, polo czy spodnie, które mają haftowane logo, kojarzą się z produktem bardziej eleganckim.

Mała ilość odzieży i skomplikowana grafika

Na przykład jedna koszulka ze zdjęciem: tutaj na ratunek przychodzi nam nowa technologia znakowania odzieży – DTF. Jest to nic innego jak wydruk specjalną drukarką (zbliżoną do normalnej), specjalnymi tuszami w palecie CMYK i oczywiście na specjalnej folii.

Gdy tusze jeszcze nie zdążą wyschnąć, nadruk ten posypywany jest specjalnym suchym klejem, a wszystko trafia do tunelu grzewczego. Po równomiernym wygrzaniu w wysokiej temperaturze klej idealnie wtapia się w tylną strukturę nadruku, tworząc jednolitą konsystencję. Wystarczy wtedy tylko umiejscowić nadruk w miejscu, gdzie ma się znajdować i specjalną prasą (równomierna siła docisku i temperatura) wgrzewamy w odzież.

Wszystkie te sposoby znakowania odzieży dostępne są w naszej ofercie.

Haftowanie - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 228 Hafciarni najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o haftowaniu